Litwa

LitwaInne

Waluta

Od 2015 roku Litwa jest członkiem strefy Euro. Pamiętajcie o tym, gdy będziecie wybierać się do kantoru!

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Litwa jest stosunkowo tanim krajem, co widać np. po cenach biletów do muzeów, które oscylują na poziomie 1-10 euro.

 

Bilety wstępu:

Muzeum Adama Mickiewicza: Dorośli za bilet wstępu zapłacą 1,50 euro, a studenci jedynie 0,70 euro. Muzeum jest otwarte we wtorki i piątki od 10 do 17, a w soboty i niedziele od 10 do 14. W poniedziałki jest nieczynne.

Muzeum Pieniądza: Walutą jest ciekawość, bo wejście jest za darmo.

Muzeum Ofiar Ludobójstwa: Koszt wejścia dla dorosłych to 4 euro, a dla uczniów, studentów i emerytów 1 euro. Bezpłatny wstęp mają osoby niepełnosprawne, dzieci do lat 7, a także nauczyciele i przewodnicy prowadzący grupy. Korzystanie z audioprzewodnika w języku angielskim to dodatkowy koszt 3 euro. Muzeum czynne jest od środy do soboty w godzinach 10 – 18 oraz w niedziele od 10 do 17.

Muzeum Teatru, Muzyki i Kina: Koszt wejścia wynosi 2 euro dla dorosłych, a uczniowie, studenci i emeryci za bilet zapłacą 1 euro. Bilet rodzinny, niezależnie od liczby posiadanych dzieci, kosztuje 3 euro. Muzeum zaprasza we wtorek, czwartek i piątek od 11 do 18, w środę od 11 do 19, a w sobotę jest otwarte w godzinach 11 – 16.

Muzeum Iluzji: Koszt wejścia to 10$, a dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

ZOO w Kownie: Dorośli za bilet wstępu muszą zapłacić 5 euro, bilet dla dzieci kosztuje 3 euro. ZOO otwarte jest przez cały tydzień od 9 do 17.

Muzeum Morskie: Cena wstępu dla dorosłych od stycznia do maja i od września do grudnia to 7 euro, a dla dzieci do 4 roku życia, uczniów i studentów oraz emerytów to 3,5 euro. W pozostałych miesiącach dorośli płacą 10 euro, a pozostali 5 euro. Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli w godzinach 10.30 – 17.

 Do pozostałych miejsc z przewodnika po Litwie dostaniecie się za darmo lub prawie za darmo, o czym dowiecie się dalej.

 

Ceny żywności – podstawowe artykuły spożywcze

 Zastanawiacie się jak wysokie są ceny w Wilnie, czy szerzej na Litwie? Zawsze najłatwiej to porównać poprzez sprawdzenie ile kosztują podstawowe artykuły spożywcze. My jesteśmy niczym Sherlock Holmes, bo i tę zagadkę już rozwiązaliśmy. Spójrzcie! 1 euro to w przeliczeniu 4,29 złotych.

● chleb od 3,50 złotych.

● mleko od 3 złotych.

● jogurt od 2,10 złotych.

● masło od 5 złotych.

● pomidory od 7 złotych za kilogram.

● ziemniaki od 2,80 złotych za kilogram.

● jajka od 4,80 złotych.

● ogórki od 5 złotych za kilogram.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

Niebezpieczeństwa

Słuchajcie, oczywistym jest fakt, że w każdej podróży należy zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności. Na Litwie nie czekają na Was bardzo niebezpieczne wydarzenia. To kraj, w którym sytuacja jest ustabilizowana. Jednak zawsze warto, szczególnie w tłocznych miejscach, zwracać uwagę na bagaż podręczny, bo kieszonkowcy, jak w każdym kraju, czyhają... O kurczę! Gdzie jest moja torebka?

Ciekawostki

● Zacznijmy od tego, że jak się przekonacie po przeczytaniu naszego przewodnika, Litwa to nie tylko Ostra Brama i knedle.

● Wydaje Wam się, że wszystko ma swoją cenę? Jednak na Litwie przekonacie się, że nie zawsze tak jest. W kościołach często liczy się na Waszą ofiarę za ich zwiedzanie. Za dobrowolną kwotę otrzymacie broszury dotyczące odwiedzanej świątyni. Ile wynosi Wasze co łaska? :)

● Na Litwie są też takie zaskakujące miejsca jak np. Muzeum Pieniądza, do którego wejście jest całkowicie bezpłatne. A wiele możecie, pozostając w żargonie finansowym, na nim zarobić... tzn. dowiedzieć się. :)

● Litwa to kraj, w którym wszędzie są kościoły. Istnieje około 40 kościołów rzymskokatolickich, połowę mniej jest cerkwi, a także znajdziecie synagogi, czy nawet meczet.

● Litwa to państwo, które zaskakuje nowoczesnością! Znajduje się tu bardzo popularny Aquapark w Druskiennik, który zyskał popularność i uznanie wśród turystów z wielu zakątków świata.

● Litwa, a konkretnie Wilno to miejsce, w którym chcąc czy nie chcąc, spotkacie Adama Mickiewicza, bo zapisał się w historii tego miasta. Jest swego rodzaju przewodnikiem, bo zobaczycie między innymi jego pomnik, muzeum oraz inne jego ślady.

● Znacie się na zegarku? Litwa jest w innej strefie czasowej. Dla przykładu: w Polsce południe, a na Litwie godzina 13. A więc nie możemy sobie pozwolić na utratę nawet jednej sekundy, bo i tak już mamy 60 minut w plecy.

Ważne numery
  • 01 – straż pożarna
  • 02 – policja
  • 03 – pogotowie ratunkowe
  • (00-3705) 270 90 01 do 03, 270 90 04 do 05 – Ambasada RP w Wilnie

 

Wiesz już wszystko o Litwie? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:27:32
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy