Madagaskar

MadagaskarPraca i studia

Praca

Madagaskar należy do państw, z których raczej się emigruje w celu znalezienia pracy lub poprawienia swojego bytu, nie na odwrót. Jeśli już ktoś zdecyduje się na szukanie zajęcia w tym rejonie świata, jego celem jest zazwyczaj chęć przeżycia przygody lub niesienia pomocy. Największe zapotrzebowanie na pracowników zza granicy notuje się w szpitalach/przychodniach/punktach medycznych/kościołach oraz w szkołach.

Szczególnie pożądany zawód to nauczyciel języka angielskiego, lekarz, pielęgniarka, ale także inżynierowie i informatycy. Najprostszą drogą do znalezienie posady na wyspie jest zatrudnienie się w firmie, która rozsyła swoich fachowców po całym świecie, zapewniając im pokrycie kosztów pobytu i załatwiając wszelkie urzędowe sprawy.

Decydując się na samodzielne podjęcie pracy, pamiętajcie o tym, że niezbędna jest wiza, ważny paszport oraz pozwolenie na pracę. Warto mieć też na uwadze, że wyspa należy do najbiedniejszych miejsc na świecie, co oznacza, że zarobki w przypadku zatrudniania się na własną rękę mogą być bardzo, bardzo niskie. W znalezieniu pracy może pomóc poniższa strona internetowa: https://goo.gl/ayv0dn.

przewodnik pustynia 1400x600

Macie zamiar spędzić trochę więcej czasu na Madagaskarze? A może zwyczajnie boicie się kradzieży? Zamiast się zamartwiać, wykupcie ubezpieczenie. Dobrą ofertę znajdziecie tutaj.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Znalezienie wolontariatu, na który zostaniecie przyjęci, jest dużo łatwiejsze niż próba znalezienia pracy czy możliwości studiowania na Madagaskarze za nieduże pieniądze. Placówki specjalizujące się w akcjach mających na celu niesienie pomocy Malgaszom, wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeśli chcecie zasmakować przygody, jednocześnie pomagając innym wystarczy odszukać odpowiednią fundację lub biuro, zapoznać się z warunkami i działać!

Jedna z fundacji działających w Polsce to Dzieci Madagaskaru. Wolontariusze wysyłani przez nich na wyspę, pracują w wiejskich szkołach, przedszkolu oraz sierocińcu. Jeśli znacie język angielski, macie zdolności twórcze, potraficie zabawiać dzieci, naprawiać drobne usterki, gotować lub posiadacie inne umiejętności przydatne w takich miejscach, możecie uznać się za świetnych kandydatów. Do ideału potrzebna jest Wam jeszcze pełnoletniość, zdrowie w dobrej kondycji, mnóstwo chęci i trochę gotówki. Wolontariusze sami pokrywają koszta podróży oraz wyżywienia (chyba, że przyjadą w czasie trwania roku szkolnego). Cena zakwaterowania uzależniona jest m.in. od długości pobytu, ale waha się między 4 a 10 euro za dobę. Każdy, kto przejdzie rekrutację, musi stać się wolontariuszem na minimum 4 tygodnie. Więcej informacji m.in. o etapach aplikacji na stronie: http://bit.do/dzieci-wolontariat.

przewodnik zachod2 1400x600

Projects-Abroad to placówka, która oprócz wolontariatu specjalizuje się także w stażach zawodowych. Jednak koszta wyjazdu przez nich organizowanego są bardzo wysokie. Przykładowo praca z dziećmi (opieka) przez okres 4 tygodni wiąże się z opłatą 9455 zł (dodatkowo koszta podróży, ewentualne szczepienia, wiza). Szczegóły dotyczące poszczególnych projektów i wolontariatów na stronie: https://goo.gl/80mjbk.

Ciekawą propozycję stanowi brytyjska organizacja SEED, której członkowie niosą pomoc nie tylko dzieciom, ale także zwierzętom i roślinom. Okres wolontariatu trwa od dwóch do dziesięciu tygodni. Oprócz wolnego czasu, kandydat powinien dysponować znajomością języka angielskiego, mieć ukończone 18 lat oraz posiadać środki finansowe pozwalające dotrzeć na Madagaskar. Pozostałe koszta zależne są od rodzaju i czasu trwania wolontariatu. Przykładowo 2-3 tygodni pracy przy budowie szkół wiąże się z wpłaceniem od 800-900 funtów. Więcej szczegółów: https://goo.gl/EUam1B.

Studia

Uniwersytety działające na wyspie, zliczyć można niemal na palcach jednej ręki. Szkolnictwo to w dalszym ciągu jeden z palących problemów tego kraju. Najłatwiej o dostęp do szkół będacych odpowiednikiem naszych podstawówek.

przewodnik ksiazka 1400x600

Szansą na zasmakowanie studiów na Madagaskarze (nie tylko!), jest oferta SIT Study Abroad, która proponuje niecodzienną ścieżkę edukacji. Warto zaznaczyć, że skierowana jest ona do osób posiadających zapas gotówki. Oficjalnie nie ma żadnych wymagań, znajomość języka francuskiego jest mile widziana, ale nie obowiązkowa. Jeden z programów zajęć trwa ok. 7 tygodni i skierowany jest przede wszystkim do studentów medycyny, którzy będą mogli dowiedzieć się, jak aktualnie przedstawia się opieka zdrowotna na Madagaskarze, jak historia i polityka wpłynęły na jej ewentualne zmiany, jaki jest związek między kulturą a medycyną itd. Koszt takiej edukacyjnej przygody to ok. 9000 dolarów (zajęcia, zakwaterowanie, wyżywienie). Pobyt studentów obejmuje dwa miasta, stolicę (Antananarywa) oraz Andasibe. Coś dla siebie znajdą także fascynaci biologii. Kolejna z ofert pozwala bowiem poszerzyć wiedzę o zasobach naturalnych Madagaskaru, różnorodności biologicznej i zarządzaniu nimi. W tym przypadku nauka trwa 15 tygodni, a cena studiowania na wyjeździe jest znacznie wyższa – ok. 18 000 dolarów (zajęcia, zakwaterowanie, wyżywienie). Jeśli jesteście zainteresowani takim wyjazdem, szczegóły, w tym informacje dotyczące aplikacji znajdziecie na stronach: https://goo.gl/PG3Eau, https://goo.gl/CUVVS5.

Nowojorski uniwersytet Stony Brook także daje możliwość studiowania na Czerwonej Wyspie i także za niemałe pieniądze. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, co oznacza, że jego znajomość jest niezbędna. Ich tematyka oscyluje wokół kultury malgaskiej, tamtejszego ekosystemu oraz fauny i flory. Na spory „rabat” mogą liczyć studenci amerykańscy, w ich przypadku cena za semestr wynosi ponad 3 000 dolarów, studenci z innych krajów muszą liczyć się z kwotą prawie 12 000 dolarów. Do tego dochodzą koszta utrzymania 6 500 dolarów, ubezpieczenie i koszta administracyjne. Szczegóły na stronie: https://goo.gl/m6nmSi.

Wymianę na zasadzie znanego Wam zapewne Erasmusa oferuje biznesowa szkoła ISCAM znajdująca się w stolicy Madagaskaru. Niestety Polska nie znajduje się wśród państw partnerskich, których studenci biorą udział w programie.

 


 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Madagaskaru.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-14 17:51:07
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy