Tajwan

TajwanKiedy jechać?

Klimat

Północne krańce Tajwanu znajdują się w strefie wilgotnego klimatu podzwrotnikowego, zaś reszta leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej odmianie. Wyspę obmywa ciepły prąd Kuro Siwo, który sprawia, iż jest tam cieplej, niż na innych obszarach na podobnej szerokości geograficznej. Średnie temperatury w zimie wynoszą 15°C (na południu do 20°C). W lecie wartości te wzrastają do 28-30°C. W wyższych partiach gór występuje górska odmiana klimatu, średnie temperatury w ciągu całego roku oscylują w granicach 4°C, rzadko przekraczając 10°C.

Na Tajwanie występują tajfuny. Są one najpopularniejsze w lipcu, sierpniu i wrześniu. Rocznie wyspę nawiedza średnio 3-4 tajfuny.

W okresie zimowym (od listopada do marca) w części północno-wschodniej występują stałe opady deszczu, natomiast zimy w części centralnej oraz południowej są w większości słonecznej. Tajwan to wyspa wilgotna i deszczowa. Średnie roczne opady w zachodniej, najmniej deszczowej części kraju wynoszą 1500-2000 mm. Na wybrzeżu wschodnim średnie roczne opady to 3000 mm, zaś na południu jest to 4000 mm. Dla całego kraju średnie roczne opady wynoszą 2500 mm.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Pod względem pogody, najlepszy czas na odwiedzenie wyspy to wiosna lub jesień (październik, listopad, marzec, kwiecień). W tym czasie jest także szansa, iż unikniecie natłoku turystów, bowiem najwięcej z nich przybywa na Tajwan w lecie. W okresie letnim, czyli od czerwca do września, temperatury są wysokie, istnieje także podwyższone ryzyko wystąpienia tajfunów. Natomiast zimy, trwające od grudnia do lutego, mogą być dość chłodne. Weźcie pod uwagę, że mieszkania na Tajwanie nie mają ogrzewania, więc chociaż 15°C wydaje się być całkiem wysoką zimową temperaturą, to już taka temperatura w pomieszczeniu jest średnio przyjemna.

Ciekawym przeżyciem są obchody Chińskiego Nowego Roku, przypadającego między końcem stycznia a początkiem lutego. Na Tajwanie jest to bardzo ważne święto, często nadal o wymiarze religijnym. W tym okresie możecie zobaczyć charakterystyczne czerwone paski ryżowego papieru chunlian z wykaligrafowanymi zdaniami odnoszącymi się do wiosny. Istotną częścią świętowania jest uroczysta kolacja w wigilię Nowego Roku. Z okazji tego święta odwiedza się świątynie, w których odbywają się loterie oraz konkursy, można także zobaczyć pokazy fajerwerków. Tajwańczycy wznoszą modły do bóstw, prosząc o pomyślność w nadchodzącym roku. Obchody święta trwają kilka dni, podczas których Tajwańczycy oddają się zabawom. Popularne są „tańce lwów” – pokazy odgrywane przez dwie osoby przebrane za te zwierzęta i imitujące ich ruchy.

W lutym ma miejsce Festiwal Lampionów. Wykonuje się wtedy barwne lampiony z papieru, na których wypisuje się życzenia, a potem puszcza w niebo. Na przełomie maja i czerwca odbywa się Dragon Boat Festiwal, podczas którego organizowane są wyścigi przystrojonych łodzi. 28 września w świątyniach Konfucjusza obchodzone są jego urodziny. Na przełomie września i października możecie poczuć klimat festiwalu Mid-Autumn, kiedy to je się ciastka, grilluje się i spogląda w księżyc. 10 października to Święto Ustanowienia Republiki Chińskiej.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody na Tajwanie:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Tajwaniu?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:24:15
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy