Kopenhaga

KopenhagaDojazd

Loty

Do Kopenhagi dolecicie z Polski bez większych problemów. Najwygodniejszą opcją jest wybór lotniska Kastrupa położonego około 8km od miasta. Bezpośrednie loty zarezerwujecie z Poznania, Warszawy (Chopin), Wrocławia, Gdańska i Krakowa. Niektórzy turyści decydują się też na podróż na lotnisko Sturup w Malmö po szwedzkiej stronie cieśniny Sund (lotniska: Gdańsk, Katowice, Poznań i Warszawa Chopin). Jest to ciekawa opcja szczególnie dla tych z Was, którzy są wielbicielami pięknych widoków lub geekami, którzy za żadne skarby nie chcą przepuścić przeprawy przez najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa (prawie 8km!). To oczywiście po nim trzeba przejechać, aby dostać się z Malmö do Kopenhagi. Wracając jednak do lotniska Kastrupa: dolecicie tam liniami SAS, Norwegian oraz LOT. Raczej nie zbankrutujecie, rezerwując bilet na ten krótki lot (mniej niż 1,5 godziny). Jeśli zarezerwujecie z wyprzedzeniem, nie zapłacicie więcej niż 200-500zł. W wypadku, gdy jesteście ortodoksyjnymi wyznawcami tanich linii, możecie zdecydować się jednak na podróż do Malmö – lata tam Wizz Air. Jest to również idealna opcja, jeśli organizujecie wycieczkę last minute i zależy Wam, by zarezerwować tanie bilety do Kopenhagi. Przy odrobinie szczęścia można nawet trafić na lot za 60zł na następny tydzień. Prosto z samolotu możecie przesiać się do busu firmy Väst Kusexpressen, który zawiezie Was do stolicy Danii za około 110 DKK. Z lotniska Kastrupa natomiast, dojazd do centrum miasta jest jeszcze prostszy. Możecie zdecydować się na autobus (linie 5A, 35, 36) albo metro, którego stacja znajduje się przy Terminalu 3, jest to tańsza opcja. Z tego samego terminalu kursują też pociągi. Na koniec nie zapomnijcie skorzystać z możliwości wyszukania najlepszych cen lotów na naszej stronie Breakplan.com.

Samochód

Dzięki członkostwu w Unii, możecie cieszyć się swobodnymi podróżami samochodowymi po Europie, także do Danii. Polskie prawo jazdy jest oczywiście ważne na całym terenie Wspólnoty. Trasa z Polski do Kopenhagi to około 1000km i przejechanie jej zajmie Wam zwykle mniej niż 11 godzin. Jest to oczywiście podróż dla wytrwałych, ale stan dróg w Niemczech i Danii jest bardzo dobry i na pewno będą miłą odmianą od naszych połatanych szos. Trasa dojazdu będzie tym szybsza i wygodniejsza, im szybciej dostaniecie się do Niemiec. Niektórzy decydują też się na wydłużenie drogi przejazdu i zahaczenie o Berlin w celu zjedzenie kebaba albo ekspresowego zwiedzania. Szczegóły możliwych tras możecie poznać przy pomocy stron takich jak goo.gl/EbPohq.

Jeśli chodzi o koszty wyjazdu, autostrady na terenie Danii i Niemiec są aktualnie darmowe. Musicie więc tylko przygotować się na zapłacenie za autostrady na terenie naszego kraju – te będą zależały od przebytego odcinka. Jeśli chodzi o paliwo, będziecie musieli się przygotować na wydatek rzędu kilkuset złotych. Warto zatankować do pełna w Polsce, ponieważ ceny paliwa na terenie Danii są średnio o 2zł wyższe za litr paliwa. Zasady ruchu drogowego nie różnią się bardzo od Polskich. W samochodzie musicie obowiązkowo posiadać trójkąt ostrzegawczy i – co oczywiste – tablice rejestracyjne i ubezpieczenie OC.

Obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • 110 km/h – autostrady
  • 80 km/h – obszary poza terenem zabudowanym
  • 50 km/h – teren zabudowany.

 

Kiedy już znajdziecie się Kopenhadze – jedźcie ostrożnie. Mandaty za nieopłacenie miejsca parkingowego albo niewłączenie świateł w ciągu dnia mogą wynieść do 1000kr. Przekroczenie prędkości może kosztować Was nawet utratę prawa jazdy. Szczegóły możecie znaleźć tutaj: goo.gl/tZtmx8. Podczas pobytu w mieście warto zwrócić uwagę na zasady parkowania. Jest ono płatne w centrum (w ścisłym centrum najdroższe,) a opłatę uiścimy w parkomacie. Uwaga – nie wydrukuje on biletu. Warto zakupić też specjalny zegar parkingowy przyklejany na przednią szybę, który określa czas postoju – w niektórych miejscach jest on darmowy przez określony czas.

Jeśli nie przekonuje Was śmiganie po europejskich autostradach, może skorzystacie z opcji, na którą decyduje się na wielu podróżnych: przeprawa promem ze Świnoujścia do Kopenhagi (przez Ystad), co zajmuje około 7 godzin.

 


Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 08:59:32
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy